Informacja o zasadach wypłacania dodatku wychowawczego (dot. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka) oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego (dotyczy placówek opiekuńczo – wychowawczych) w 2022 roku.
W dniu 2 listopada 2021 r. ogłoszona została ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz.1981), która zmienia ustawę z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w zakresie przyznawania świadczenia tzw. 500+. Przepisy powyższe wchodzą w życie 01 stycznia 2022 r.
Zmiany zawarte w przepisach, o których mowa powyżej powodują, że:
- dodatek wychowawczy lub dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego wypłacany będzie rodzinom zastępczym, prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz dyrektorom placówek opiekuńczo – wychowawczych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie do 31 maja 2022 roku.
- w dniu 1 czerwca 2022 r. tracą moc wszystkie decyzje wydane przez PCPR , na mocy których zostało przyznane prawo do dodatków wychowawczych i dodatków w wysokości świadczenia wychowawczego.
- od 01 czerwca 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje wypłatę dodatku wychowawczego lub dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego.
- rodziny zastępcze, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo – wychowawczych na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej od 01 stycznia 2022 r. oraz na dzieci, które umieszczone zostały przed 01 stycznia 2022 r. , ale sprawujący nad nimi pieczę zastępczą nie złożyli stosownego wniosku w PCPR w sprawie przyznania dodatku wychowawczego lub dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego odpowiednie wnioski w celu przyznania ww. świadczeń składają w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zasady ubiegania się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego , tzw. 500+ w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych:
- Złożenie wniosku na formularzu SW-O.
- Forma wniosku - elektroniczna poprzez platformę PUE ZUS.
- Do wniosku niezbędne jest zaświadczenia z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Zaświadczenie z PCPR wydawane jest na wniosek sprawujących pieczę zastępczą.