Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych - warunki, zasady dofinansowania, wymagane dokumenty
Likwidacja barier architektonicznych
O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które: mają trudności w poruszaniu się, są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
Do likwidacji barier architektonicznych można zaliczyć np.: przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakup i montaż windy, platformy pionowej, przystosowanie łazienki, likwidacja progów, wykonanie podjazdu, wyrównanie podłoża i położenie posadzki antypoślizgowej lub paneli lub wykładziny, poszerzenie otworów drzwiowych do szerokości 90 cm wraz z zakupem, montażem drzwi i ościeżnicy, zakup i montaż podnośników sufitowych, itp.
Wysokość dofinansowania likwidacji w/w barier wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż wysokość 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Procedura uzyskania dofinansowania jest następująca :
- złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami,
- analiza formalna i merytoryczna wniosku,
- wizja lokalna w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przeprowadzona przez pracowników PCPR,
- informacja o sposobie rozpatrzenia wniosku wraz z określeniem dodatkowej dokumentacji niezbędnej do podjęcia decyzji o wysokości dofinansowania,
- analiza merytoryczna PCPR dostarczonej dokumentacji,
- informacja o wysokości przyznanego dofinansowania,
- podpisanie umowy,
- realizacja przedsięwzięcia,
- zgłoszenie zakończenia prac,
- dostarczenie do PCPR dokumentów rozliczeniowych,
- wizja lokalna wykonanego przedsięwzięcia,
- wypłata należnego dofinansowania,
- informacja do osoby niepełnosprawnej o rozliczeniu umowy.
Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy. Realizacja wniosków następuje według daty wpływu kompletnego wniosku.
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych może być przyznawane co roku.
Likwidacja barier technicznych i w komunikowaniu się
Bariery techniczne
Przez bariery techniczne należy rozumieć bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej usprawnianie. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwi cv jej wydajniejsze funkcjonowanie. Do likwidacji barier technicznych można zaliczyć np.: zakup uchwytów, siedziska prysznicowego, łóżka ortopedycznego, podnośnika wannowego, podnośnika transportowego, zakup schodołaza, zakup nasadki toaletowej, wózka toaletowego, zakup i montaż mebli kuchennych dostosowanych dla potrzeb osób poruszających się wyłącznie na wózkach inwalidzkich, szyn najazdowych, zakup i montaż poręczy w ciągach komunikacyjnych.
Bariery w komunikowaniu się
Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji. Do likwidacji barier w komunikowaniu można zaliczyć np.: zakup radiomagnetofonów, powiększalników, lup, monookularów, telefonów komórkowych z programem udźwiękawiającym wyłącznie dla osób niewidomych i niedowidzących, telefonów głośnomówiących, dyktafonów, faksu, komputera wraz z podłączeniem do sieci internetowej.
O dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza specjalisty, bądź innego specjalisty, np. logopedy, psychologa.
Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść do 95% kosztów przedsięwzięcia.
Procedura uzyskania dofinansowania jest następująca :
Złożenie wniosku o przyznanie dofinansowania wraz z wymaganymi załącznikami:
- zaświadczenie lekarskie uzasadniające potrzebę likwidacji barier,
- potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dowodu osobistego,
- oświadczenie o dochodach,
- faktura pro forma lub kosztorys na wnioskowany sprzęt.
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.